Vintage Thomas Molesworth-møbler skal på auktion

Denne brandskærm af Thomas Molesworth, omkring 1933, er fra Annenberg-ranchen i Wyoming.

Avismagnaten Moses Annenberg tilbragte måneder ad gangen på en ranch i Beulah, Wyo. Men han nød det i kun et par år i 1930'erne, før han blev sendt i fængsel for skatteunddragelse.

Ejendommen spredte sig over tusindvis af acres besat med ørreddamme, som hr. Annenberg og hans søn, Walter, brugte som et tilflugtssted med gæster. (Hans kone og seks døtre foretrak Manhattan.) Mr. Annenberg kaldte det Ranch A, som om han opdrættede kvæg mærket med A der (hvilket han ikke var), og fyldte det med cowboy-tema møbler.

Han hyrede den unge træarbejder Thomas Molesworth, som forvandlede knudrede grene til store A'er for at udsmykke ranchens kommoder og sengestel. Læderfrynser dinglede fra lampeskærmene. Elghorn spirede ud fra billedrammerne, prærieulvehoveder holdt lysarmaturer, og silhuetter af mineværktøjer var prydet på de grønne læderbordplader.

Kommissionen var gunstig for Molesworth; han fortsatte med at tiltrække kunder, herunder Rockefellers og Coca-Cola-arvinger, og hans værksted i Cody, Wyo., trivedes i 30 år mere. Annenbergs mistede Ranch A til den føderale regering i skattestriden, og den gik gennem en række ejere. (Det er nu et statsejet uddannelsescenter, med kun stumper af Molesworth-udskæringer i sigte.)

Den 25. sept. Christie's i New York vil tilbyde tre dusin stykker fra stedet. Estimater varierer fra $2.000 for en kirsebærlampe til $50.000 for en brand skærmen med metalsilhuetter af en indisk familie samlet omkring et lejrbål i form af et A.

Det er bestemt en maskulin æstetik, sagde Carolyn Pastel, en specialist i dekorativ kunst fra det 20. århundrede hos Christie's, under en nylig forhåndsvisning. Borde, sengegavle og stole er beklædt med enorme douglasgran, og selv polstringsstifterne er overdimensionerede. De dybe sæder og lange arme på sofaen og stolene ville rumme de mest urolige cowboys og gentleman-ranchere.

Sidste år tog den unavngivne afsender en del af samlingen til en vurderingsdag for PBS-serien Antiques Roadshow i Rapid City, S.D. Hendes familie havde erhvervet dem på en sheriffauktion i slutningen af ​​1950'erne. Vurderingsmanden, John Sollo, sagde, at nogle nyere bladrige og plaiderede møbelstoffer i stedet for det originale læder kunne forringe værdien. Men for Molesworth-fans tilføjede han: Jo mere burled det er, jo flere penge er det værd.

Lattede vintagetekstiler booster klart Molesworth-værdierne. Sidste år, på Brian Lebels Old West Auction i Denver, en Molesworth-klub fra 1930'erne stol med svulmende revner i læderet solgt for $25.000 (næsten fire gange det høje skøn). Også sidste år, på Christie's i New York, væltede fyld ud af læderpuder på en Molesworth fra 1940'erne sofa det indbragte 50.000 dollars. (Det høje skøn var $7.000.)

Den sidste større udstilling af Molesworth i New York var også på Christie's. I 1995 solgte virksomheden 1930'ernes indhold af en Colorado-lodge bygget af en børsmægler i New York. Gardinerne der var lavet af perlebesat ponyskind; Revolvermænd var skåret langs bordene; og jernstikkaniner frembød askebægre.

Annenberg-kommissionen er på trods af tycoonens korte ejerskab forblevet delvist intakt. Omkring 90 stykker tilhører staten Wyoming Museum i Cheyenne, inklusiv en bar udskåret med bjørne, et våbenskab dekoreret med et taxidermied bobcat-hoved og en skraldespandsholder med hjortehovfødder. Også i Cheyenne, de historiske guvernørers Palæ indeholder et kontor fra 1950'erne fuld af Molesworth; lampeskærmene er af lammeskind, og nålepolstret har billeder af den indiske pensel, den spidse statsblomst.

Billede

Kredit...Bonhams

Molesworths mangfoldighed af motiver, materialer og former tiltrækker støt nye samlere, og det samme gør de ekspansive polstrede sæder. Når først du sidder i en klubstol, sagde hr. Lebel i et telefoninterview, så ønsker du ikke at komme ud.

ET MÆRKELIGT MENAGERI

På traditionelle japanske klæder blev snore rundt om taljen trådet gennem netsuke, udskæringer lavet af elfenben, træ, metal, horn, keramik, koraller, sten og nødder. Netsuken skildrer dyr, mennesker og guddomme, og samlere kæmper nogle gange om de mere uhyggelige former.

Dr. James A. Rose, en læge fra Maryland, der døde i 2011 som 80-årig, brugte årtier på at søge netsuke (udtales NET-skay) med unikke drejninger, herunder fysiske anomalier og det makabre, ifølge kataloget for en auktion den 17. september på omkring 100 stykker fra Rose-kollektionen, kl Bonhams i New York.

Estimaterne spænder fra $600 for en træaubergine angrebet af en fårekylling til $35.000 for en snerrende, skællende enhjørning i elfenben. Dr. Rose favoriserede også skeletter, spøgelser, svampe, tudser, slanger, rotter og bløddyr. En af hans muslinger er halvåben for at afsløre en lille udskåret scene af hoffolk, der slapper af på et slot.

Muslingen drømmer om større og bedre ting, sagde Jeff Olson, specialist i japansk kunst hos Bonhams, under en forhåndsvisning af Rose-partierne.

Etablerede samlinger, holdt intakte, er genstand for to nye bøger. Manju: Netsuke fra samlingen af ​​Ashmolean Museum dokumenterer værker, der er testamenteret til Ashmolean i Oxford af den britiske historiker Monica Barnett. Hun fokuserede på blandt andet tigerjægere, hekse og grøntsager.

Spøgelser og ånder fra Tikotin Museum of Japanese Art: Felix Tikotin: A Life Devoted to Japanese Art ( Amsterdam University Press/University of Chicago Press) forklarer, hvordan den tyske forhandler og samler Felix Tikotin samlede sin samling, startende i begyndelsen af ​​1900-tallet. Under Anden Verdenskrig gemte han værdigenstandene i en kælder i Haag, og hans samling overlever på et museum, han grundlagde i Israel. I den nye bog repræsenterer netsuke dæmonmasker, mytiske væsener, der rider på fisk, og eksorcister.

Andre møjsommeligt samlede netsuke-grupper er blevet brudt op for nylig. Bonhams i London har spredt de vidt offentliggjorte besiddelser af Adrienne Barbanson og Harriet Szechenyi . Quinns Auktionsgallerier i Falls Church, Va., har solgt netsuke fra Virginia-samlerne Helen og Jack Mang, inklusive udskæringer, der forestiller køkkenredskaber, kranier, rustne mønter og en hvepsebo.

Priserne er typisk i fire- og femcifret. Mens nogle områder af det japanske kunstmarked har været under udbrud, trives denne, sagde Mr. Olson.

Edmund de Waals bestseller Bestil , The Hare With Amber Eyes, har været med til at gøre opmærksom på feltet. Han undersøgte, hvordan hans østrigske forfædres 264 netsuke snævert overlevede nazisternes beslaglæggelse under Anden Verdenskrig.

Dette er et relativt lille samfund, der nu vokser, Jeffrey Klotz, formand for New York kapitel fra International Netsuke Society, sagde i et telefoninterview. I repertoiret af former på markedet, tilføjede han, er der ingen ende på variationen.