Mulig Caravaggio er trukket tilbage fra auktion; Spanien annoncerer eksportforbud

Det foreslåede startbud for maleriet var sat til omkring 1.800 dollars, men hvis det virkelig er barokmesterens værk, kan det være millioner værd.

Maleriet var katalogiseret som fra kredsen af ​​den spanske maler José de Ribera fra det 17. århundrede, men nogle forhandlere og lærde mener, at det er en Caravaggio.

De kalder det en sovende: Med en startpris på kun 1.800 dollars blev et potentielt undervurderet gammelt mestermaleri trukket fra auktionen og menes nu at være millioner værd.

Et salg af kunst og antikviteter på auktionshuset i Madrid Ansorena torsdag var planlagt til at omfatte en snavset olie på lærred af Kristus, der kronedes med torne, katalogiseret som fra kredsen af ​​den spanske maler José de Ribera fra det 17. århundrede. Det foreslåede startbud var sat til 1.500 euro, eller omkring 1.800 $. Det Prado Museum i Madrid, som var blevet klar over, at dette maleri muligvis var et for længst tabt værk af Michelangelo Merisi da Caravaggio, den mest berømte af alle barokkunstnere, gjorde Spaniens kulturminister opmærksom på. Og onsdag meddelte ministeriet eksportforbud af maleriet, og det blev trukket fra auktionen dagen efter.

Om forfatterskabet studerer de forskellige eksperter værket lige nu, sagde Belén Puente Herrero, kommunikationsdirektør hos Ansorena, som afviste at give yderligere detaljer om maleriet og dets ejerskab.

For to uger siden blev maleriet spottet online af den London-baserede gamle mesterhandler Marco Voena og Fabrizio Moretti , der fløj til Madrid for at se værket personligt. De mener, at det er en veldokumenteret, men for længst forsvundet Caravaggio.

Da jeg så det, gik det 'boom', sagde Voena i et telefoninterview fra Madrid. Det er Caravaggio, fuldstændig. Det er utroligt. Den har stor kraft. Han tilføjede, at maleriet var ejet af en normal familie, og at han havde tilbudt at forhandle et privat salg til et spansk museum mod en mindre kommission, men auktionshuset havde endnu ikke svaret.

I 2017 købte Voena og Moretti et nyopdaget selvportræt af Caravaggios berømte samtidige Artemisia Gentileschi for 2,4 millioner euro med gebyrer, eller omkring 2,8 millioner dollars, på en auktion i Paris. Forhandlerne solgte den senere til National Gallery i London.

Hvis maleriet viser sig at være en fuldt accepteret Caravaggio, vil den Prado Museum i Madrid, hvis samling i øjeblikket kun indeholder ét værk af kunstneren, ville være et logisk nyt hjem.

I øjeblikket har ingen på El Prado set maleriet personligt, sagde Carlos Chaguaceda, kommunikationsdirektør på museet. Ikke desto mindre mener vi, at det fortjener en dyb undersøgelse så hurtigt som muligt.

Emnet, fra Johannesevangeliet, viser Pontius Pilatus, der præsenterer den piskede og hånede Kristus for mængden. Ifølge nutidige biografer deltog Caravaggio i en hemmelig konkurrence med to andre malere om at lave et lærred af denne scene, kendt som Ecce Homo. Caravaggios indtog blev angiveligt taget til Spanien. Et maleri af dette emne vises som en Caravaggio på Palazzo Rosso Galleri i Genova, men tilskrivningen er blevet bestridt af nogle lærde.

Maria Cristina Terzaghi , en lektor i kunsthistorie ved Roma Tre Universitet i Rom, er blandt de lærde, der mener, at maleriet, der blev trukket tilbage fra salget i Madrid, er Caravaggios originale Ecce Homo.

Der er ingen tvivl om tilskrivningen, sagde Terzaghi, der tirsdag fløj til Madrid for at se værket personligt.

Terzaghi sagde, at lærredet matchede beskrivelsen og størrelsen af ​​tilsvarende Caravaggio-værker opført i to 1600-tals samlerefortegnelser, og at Pilatus-figuren var baseret på en model, der optræder i et andet Caravaggio-værk, Madonna af rosenkransen , nu i Kunsthistorisches Museum i Wien.

Terzaghi sagde, at hun tror, ​​at maleriet blev lavet i Napoli omkring 1606. Hun tilføjede, at lærredet havde lidt af nogle malingstab og misfarvninger og ikke var i særlig god stand.

Problemet er herkomsten, sagde Terzaghi, der påpegede, at maleriet forsvinder fra dokumentationen i midten af ​​1600-tallet. Der er huller i historien, som vi skal afklare.

Værdien af ​​maleriet er også et spørgsmål til afklaring. Det sidste større maleri, der blev udbudt på markedet som en Caravaggio, var et nyopdaget lærred af Judith og Holofernes planlagt til at blive solgt på auktion Toulouse i 2019. Anslået til €100 millioner til €150 millioner, blev maleriet trukket tilbage kort før salget og købt privat af den New York-baserede samler J. Tomilson Hill til en pris tættere på reserven på €30 mio. Forskere var uenige om, hvorvidt det var malet udelukkende af Caravaggio.

Da denne seneste mulige genopdagelse nu ikke kan forlade Spanien, ved vi ikke, hvad den ville have gjort, hvis den blev accepteret som en Caravaggio og blev udbudt på det internationale marked.

Men Anthony Crichton-Stuart, en tidligere Christie's-specialist, som nu er direktør for forhandleren Agnews , et galleri i London, kan risikere et gæt. Hvis det blev tilbudt på det åbne marked, og det havde fuld støtte fra et flertal af forskere, tror jeg, det ville være mindst €50 millioner værd, sagde Crichton-Stuart - næsten $60 millioner. Men hvor lang er et stykke snor?