Omstridte afrikanske artefakter sælges på auktion

En kunsthistorieprofessor i Princeton sagde, at figurerne var stjålet og opfordrede Christie's til at stoppe salget, men det gik i gang i Paris mandag.

Disse kunstværker er farvet med blod fra Biafras børn, skrev Chika Okeke-Agulu , en kunsthistorieprofessor ved Princeton, i en lidenskabelig Instagram opslag for tre uger siden opfordrede til standsning af salget af to træstatuer lavet af Igbo-befolkningen i Nigeria. Mr. Okeke-Agulu mener, at genstandene blev plyndret i slutningen af ​​1960'erne under landets brutale borgerkrig.

Men auktionen gik i gang i mandags hos Christie's i Paris. De mandlige og kvindelige figurer i naturlig størrelse, beskrevet af Christie's som blandt de største skulpturer af afrikansk kunst, blev solgt til en online-budsgiver for 212.500 euro med gebyrer, omkring 238.000 dollars. Prisen var et godt stykke under forudsalgsvurderingen på €250.000 til €350.000.

Skulpturerne stammer fra det sydøstlige Nigeria, en region ødelagt af en af ​​det sene 20. århundredes blodigste civile konflikter. Biafras mislykkede tre-årige kamp for at opnå uafhængighed, som sluttede i 1970, kostede mere end en million mennesker livet, hvoraf de fleste døde af sult .

Mr. Okeke-Agulu, der voksede op i Biafra-krigszonen, tæt på hvor statuerne blev lavet, sagde i sit Instagram-opslag, at Christies Igbo-figurer var blandt mange artefakter stjålet af mellemmænd på foranledning af europæiske og amerikanske forhandlere og samlere, som f.eks. som den berømte franske samler Jacques Kerchache .

Christie's ved navn Mr. Kerchache, som var medvirkende til grundlæggelsen af ​​Quai Branly-museet, som viser artefakter fra Frankrigs tidligere kolonier, som tidligere ejer af disse skulpturer. Auktionshuset sagde, at samleren købte dem fra en afrikansk forhandler i 1968 eller 1969, enten i Cameroun eller Paris, før de senere blev erhvervet af en anden privat samler, som var sælger i mandags.

I en erklæring før auktionen svarede Christie's på Mr. Okeke-Agulus Instagram-opslag og sagde, at salget af statuerne var legitimt og lovligt. Der er ingen beviser for, at disse statuer blev fjernet fra deres oprindelige placering af en person, der ikke var lokal i området, sagde erklæringen, der tilføjede, at Mr. Kerchache aldrig tog til Nigeria i 1968 eller 1969, og at Christie's havde arbejdet på at berolige alle henvendelser vedrørende herkomst og berettigelse af salget.

Mr. Okeke-Agulus stemme er en af ​​mange, der opfordrer til repatriering af afrikanske kunstværker i europæiske og amerikanske samlinger, der menes at være erhvervet gennem kolonial udnyttelse eller ulovlig plyndring.

I november 2018 anbefalede en rapport bestilt af Frankrigs præsident Emmanuel Macron det Franske museer hjemsender permanent kunstværker fjernet fra Afrika uden samtykke, hvis deres oprindelseslande beder om deres tilbagevenden. Mr. Macron meddelte efterfølgende at 26 stykker plyndret af franske styrker ville blive afleveret fra Quai Branly-museet. De forbliver dog i Frankrig og afventer opførelsen af ​​et passende værtsmuseum i Benin.

Tidligere på måneden, med hjemsendelsesprocessen næsten i stå, en gruppe demonstranter stormede Quai Branly i et mislykket forsøg på at fjerne en afrikansk begravelsespæl.

I London fejrede flere Benin Bronzes metalrelieffer taget af britiske soldater i 1897, forblive i British Museum uden nogen planer om deres tilbagevenden.

Omstændighederne for Christie's Igbo-figurers fjernelse fra Nigeria er dog mere uklare.

Bernard de Grunne, den Bruxelles-baserede forhandler, der solgte skulpturerne i 2010 til sælgeren hos Christie's, skrev i en e-mail, at 'Vi kan ikke forbinde dem med kaoset forårsaget af Biafran-krigen, da vi ikke ved præcis, hvornår de kom ud. af Nigeria. De kunne være kommet ud når som helst mellem 1968 og 1983.

Et omvendt argument kan også fremføres, at disse store kunstværker blev gemt, så verden kunne beundre på det tidspunkt, i stedet for at blive brændt og ødelagt under krigen, tilføjede han.

Men Mr. Okeke-Agulu er fortsat overbevist om, at skulpturerne blev plyndret i konflikten. Der er en vis vedvarende angst for noget, der har med Biafra at gøre på grund af krigens ubeskrivelige rædsel, sagde hr. Okeke-Agulu i et interview før salget. Med restitutionssager fra Anden Verdenskrig var de kunstværker taget fra europæere af europæere. Når det kommer til Afrika, for Afrika betyder ikke noget, det er business as usual. Sådan kan det ikke blive ved med at være.

Mr. Okeke-Agulu citerede også en anden lærds arbejde, Sidney Littlefield Kasfir. I hendes bog fra 2007 , Ms. Littlefield Kasfir viste, at under Biafran-krigen fandt der en betydelig plyndring af helligdomme af kombattanter sted, og mange genstande blev flyttet af mellemmænd over grænsen til Cameroun, hvorfra de blev købt af handlende og sendt til Europa som kunstmarkedsvarer.

I 1970 var en gruppe handlende fra Cameroun stoppet af det nigerianske politi og en cache af Igbo-artefakter beslaglagt. Nigeria gjorde handel med stjålne artefakter ulovlig i 1953 med vedtagelsen af ​​sin lov om antikvitetsforordningen.

Den nigerianske kommission for museer og monumenter og det nigerianske nationalmuseum i Lagos reagerede ikke på anmodninger om kommentarer til Christie's-salget.

Det handler om at stille spørgsmålstegn ved koloniarvens vedholdenhed i kunstverdenen. Hvis det ikke er sagt så kraftigt som muligt, så falder spørgsmålet bare af vejen, sagde hr. Okeke-Agulu. Black Lives Matter har vist, at når der bliver lagt nok pres på, er folk tvunget til at genoverveje langvarige stillinger.

Théophile Larcher bidrog med rapportering.