Buck Up - Sjælden Ford Bronco U14 Half Cab fra 1969, der skal auktioneres

ford bronco u14 halv førerhus

Ford Bronco Half Cab, officielt navngivet Bronco Sport Utility Pickup, er et ekstremt sjældent fund, der er populært blandt samlere. De fleste Bronco-købere på det tidspunkt foretrak vognkarrosseriet i forhold til Half Cab, da vognen var mere praktisk. Så der blev kun lidt over 2.000 lavet i 1969. Half Cab er dog blevet en favorit blandt klassiske bilentusiaster for sit unikke udseende og design.

ford bronco u14 forside

En sjælden Bronco Half Cab fra 1969 auktioneres snart på auktioner over Mecum, der finder sted i Denver. Denne lastbil er meget sjælden på grund af sit unikke farveskema og malingsjob. Den har Code-A-Raven sort farvekombination. Der var kun 42 Bronco Half Cabs fremstillet i 1969, der havde denne farvekombination.

ford bronco u14 bagagerum

Bronco Half Cab på auktion i 1969 har hvidmalet accent på kofangere, top og gitter. Det har rødmalet hjul med pinstripes. Det har elektriske viskere. Front- og kvartpanelerne er originale og er ikke skåret eller ændret på nogen måde.

bag på ford bronco u14

Denne særlige lastbil blev omfineret i 2008. Den har en opdateret 302 kubik-tommer genopbygget V8. Motoren matches med en tre-trins gearkasse med brugerdefinerede Bronco-skifteknapper. Flere lastbiler blev føjet til denne lastbil for at bringe den ind i den moderne æra, såsom en ny radio med iPod-forbindelse, USB og Bluetooth. Der er også en spray-in sengeliner, en ny gulvskift konvertering af James Duff og et sporty Mustang Pony interiør. Andre funktioner inkluderer advarselslåshub, en dobbelt udstødning og en reserve i fuld størrelse i sengen.

Tjek det ud

ford bronco u14 styring

ford bronco u14 motor

Har du abonneret på Mand af mange ? Du kan også følge os videre Facebook , Twitter , Instagram og Youtube .